hĺbkové tepovanie kobercov, čistenie sedačiekZ času na čas mávam vo svojej práci pocit, že niektoré zo zákazok patria skôr do filmu alebo na dosky divadla. V tomto prípade spoľahlivo zafungoval nielen príbeh, hlavné postavy, poniektoré detaily, ale najmä finále. Je síce pravdou, že podobné situácie sa nám pritrafia len sem-tam, ale táto, vlastne ešte čerstvá udalosť, si nás vo firme získala od samého začiatku.

Bez prikrášľovania. Jadro celého príbehu je zase len o čistení koberca, keďže naša firma A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Banská Bystrica, sa upratovaniu venuje už dlhý čas, ale to všetko ostatné už tak všedné nebolo. Napríklad recept na tú talianskú špecialitu, čo? Ale poďme po poriadku.

Vtedy nám zavolal istý muž, bližšie k päťdesiatke a požiadal o pomoc. Majú vraj doma veľký problém s cenným, zdedeným kobercom a s manželkou by oň neradi prišli. Iste, to je pochopiteľné, radi pre vás urobíme všetko potrebné a veríme, že koberec dáme do poriadku. Ak je to možné, poviete nám bližšie, čo sa vám prihodilo?

Muža sme odhadli správne, lebo sa ukázalo, že ide o slušného, milého a vzdelaného človeka, takže rozhovor s ním bol príjemný a smeroval priamo k veci. Pán začal tým, že pred nejakým časom začal realizovať plán spoločnej večere s manželkou, ktorá však nemal byť len večerom pri sviečkach. Obaja ustáli a zvládli viac ako rok trvajúcu liečbu manželky, takže radosť z príjemne strávených hodín mala byť dvojnásobná.  

Klient sa rozhodol…

Klient sa rozhodol, že k malému darčeku pre svoju ženu, pripraví aj slávnostnú večeru, ktorá im poskytne čas na rozhovor, premýšľanie a relax po týždňoch stresu a napätia. Budem otvorený. Pán nás od samého začiatku svojim príbehom dojal, čo vo firme nebýva zvykom. Koniec-koncov, všetci sme len ľudia. Zachovali sme si ale profesionálny prístup a snažili sa ostať nad vecou.Tepovanie sedačiek a gaučov

Nie, riziko, že svoje varenie zbabre nehrozilo, lebo údajne varí dlho a dobre. Horšie to bolo s výberom menu. Plánoval skrátka niečo výnimočné, a keďže sú obaja milovníkmi talianskej kuchyne, nečakane sa pred ním vynoril dlho nevyužitý recept na „peposo.“ Táto delikatesa pochádza už zo 14. storočia a patrí do zlatého fondu svetovej a italy kuchyne.

Základnou ingredienciou je dobre vybrané hovädzie mäso, ktoré sa spolu s korením a suchým červeným vínom – prirodzene chianti – pomaly, pomaličky dusí najmenej tri hodiny. Podáva sa buď s vláčne pripravenou polentou, krehkou ciabattou alebo varenými zemiakmi.

Jednoduché, ale po každej stránke dokonalé, ba takmer božské jedlo. Iba na okraj. Už som mal tu česť peposo ochutnať a môžem potvrdiť, že je to manna nebeská. Časom, po objavení Nového sveta, teda Ameriky a zdomácnení paradajok, sa vraj peposo varilo aj bez suchého chianti. Znalci a fajnšmekri by však tento postup najradšej z kuchárskych knižiek vymazali.

Ale vráťme sa späť…

Čistenie, tepovanie koberca s dlhým vlasomAle vráťme sa späť k nášmu klientovi a spoločnej partnerskej večeri, ktorá sa, žiaľ, nevydarila podľa vysnívaných plánov. Keď už bolo všetko nachystané, nádherne krehké peposo doladené a stôl prestretý, rozhodol sa klient túto jedinečnú talianskú špecialitu podávať. Keďže muž túžil po formálnej dokonalosti i pri sevírovaní svojho kulinárskeho menu, naložil všetko na taniere a veľkú nerezovú tácňu.

Náhoda nás však dokáže prekvapiť vždy a v každom okamihu, a inak to nebolo ani v tomto prípade. Manželka sedela za prestretným stolom a muž vyšiel z kuchyne. Tácňa na ruke a čiastočne na ramene, biely obrúsok prehodený cez lakeť. Skrátka, obrázok ako z filmu.

Pán vraj dodnes netuší ako sa to všetko zbeho. Snáď bol až príliš sústredený na seba, svoj kuchársky alebo čašnícky výkon, či namiesto seba viac sledoval oči a tvár manželky. Proste a jednoducho – zakopol o jemne zodvihnutú hranu koberca a taniere i tácňa ležali na koberci.

Zdalo sa, že tento večer bude v rodine skôr o dlhšom upratovaní a nazbieranom strese, no manželov pri tomto obraze skazy náhle premohol smiech, takže k dobrému vínu a krásnej nálade im odrazu stačili grissini a kus dobrého syra. Oveľa horšie na tom bol koberec.

Náš klient nám naznačil…

Náš klient nám naznačil, že škvrny z omáčky sa im v ich rozlete podarilo zastaviť len vďaka   rýchlemu zásahu manželky, teda použitou soľou, kopou obrúsov a následným čistením. Lenže koberec – ešte aj dnes – vyzerá ako po tvrdom a drsnom boji.Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?

Klientovi nepomohlo dokonca ani nové čistenie. Manžel nadšene stavil na kúpu „zaručene účinných a svojou silou a zložením, neprekonateľných sprejov na všetky druhy kobercov.“ Namiesto výsledku, ktorým chcel manželku na druhý deň prekvapiť, obetoval na oltár rodinnej pohody nemálo peňazí a rezignované manželkino spľasnutie rukami.

Je nám to vážne ľúto, poznamenal som v reakcii na uvedenú príhodu priamo klientovi, ale aj to najhoršie červené víno, dokáže akýkoľvek koberec totálne rozhodiť. No, a hovoriť v tomto prípade o chianti, ktoré sa stalo súčasťou kulinárskej delikatesy je už celkom zbytočné. Môžeme vás však ubezpečiť, že váš koberec uvedieme do absolútneho poriadku, doložil som pokojným a suverénne znejúcim hlasom.

Bolo cítiť…

Bolo cítiť, že z muža akosi spadla nervozita, možno aj preto požiadal, či môže mať jednu prosbu. Z našich stránok vie, že pri čistení kobercov pracujeme metódou hĺbkového strojového čistenia. Výsledky ho zaujali, pričom mu veľmi pomohli recenzcie zákazníkov, odporúčania klientov a kladné reakcie obecne.

Tepovanie, čistenie kobercov a čalúneniaChcel by sa nás však spýtať, či by nebolo predsa len lepšie, keby sa klasicky tepovalo. Manželka ho totiž previedčala, že spoločnosť A SERVIS LIPKA používa pri čistení veľké a silné stroje, ktoré môžu ich cenný koberec snáď aj poškodiť.

Naproti tomu – ako vravela žena – technológia extrakčného čistenia, čo je vlastne moderné tepovanie, pracuje s osvedčenými postupmi, a preto dajaké veľké riziko nehrozí. Podľa slov pani manželky, je i jej mama s tepovaním už celé roky spokojná a nedá naň dopustiť.

Rozumel som týmto oprávneným obavám klienta a jeho polovičky, a tak sme sa dohodli, že sa aspoň krátko, ale celkom jasne, vyjadrím k obom metódam. Manželia sa tak budú môcť v pokoji medzi sebou dohodnúť a vyberú si postup, ktorý im bude najviac vyhovovať.

Začnime teda extrakčnou metódou…

Začnime teda extrakčnou metódou, aby sme ctili prvotné želanie dámy, súhlasíte, pane? Samozrejme, budem rád, prisvedčil mi krátko náš zákazník. Takže šikovne a zrozumiteľne. Extrakčné čistenie je na trhu prítomné už dlho a jeho postup prijalo za svoj mnoho klientov.

Podstatu tohoto časom prevereného systému tvoria v zásade dva kroky – nanesenie tepovacej chemickej látky, ktorá je rozpustená v teplej vode a po nastúpení jej predpokladaného účinku, následné – precízne a systematické – povysávanie čistenej plochy.

Obsluha tepovacieho stroja – označuje sa tiež ako extraktor – s pomocou jeho špeciálnej kefy, vpraví do čisteného koberca teplú vodu zmiešanú s chemickým roztokom. Vzniká tak pena a látky obsiahnuté v roztoku, postupne uvoľňujú nečistoty z vlákien koberca. Akonáhle doznie účinok tejto kozmetiky, tepovač je prepnutý do polohy vysávanie a celá plocha sa starostlivo vysaje. Samozrejme, že aj s nečistotami, ktoré sa v koberci nazbierali.

Fajn, povedal klient do telefónu…

Fajn, povedal klient do telefónu, tak to snáď všetko pobeží ako popisujete. Chcem sa predsa len spýtať. Má tento systém aj dajaké mínusy, niečo, čo je dobré vedieť, kým človek do toho vagónu naskočí? S mojim kolegom sme totiž raz o tejto metóde tak trochu hovorili, ale podľa jeho vyjadrení je tento spôsob čistenia už dlho prekonaný, alebo sa mýlim?Škvrny na koberci - Ako vyčistiť

Máte pravdu, prisvedčil som bez váhania. Exktračné čistenie dnes už nezodpovedá nárokom na moderné ošetrenie koberca, a to je niečo, čo by mal každý zákazník vedieť. Hlavným problémom býva nedostatočný výkon techniky a použitej chémie pri odstraňovaní nečistoty.

Funguje to asi tak, že voda a saponát síce špinu zvnútra uvoľnia, ale pomerne málo, takže pri finálnom vysávaní nebýva z koberca odstránená dostatočne. Akonáhle sa daná plocha vysuší, začne špina a nekvalitný čistiaci proces na povrchu koberca vytvárať druhotné škvrny a fľaky, čo žiadneho zákazníka určite nepoteší.

Navyše. Po vyčistení je žiaduce, aby sa koberec nechal dosť dlho prirodzene schnúť, a tým pádom ani nijako nepoužívať. Podľa konkrétnych podmienok v byte alebo dome, môžeme hovoriť o troch až deviatich hodinách, čo jednoznačne blokuje bežný život domácnosti a vytvára zbytočný tlak na jej členov.

Hmm, takže takto je to…

Hmm, takže takto je to, zamyslel sa náš nový zákazník. No dobre, a teraz mi skúste – rovnako stručne a jasne – popísať, ako náš koberec vyčistí spoločnosť A SERVIS LIPKA. Zaujíma ma to nielen preto, že chcem mať to lepšie riešenie, ale najmä preto, lebo v budúcnosti už na túto tému nemienim viesť s nikým žiadne diskusie o tom, čo sa viac oplatí.

V poriadku, pane, tak poďme na to. Firma A SERVIS LIPKA pracuje s metódou tzv. hĺbkového strojového čistenia už pekných pár rokov a za ten čas si na trhu získala skvelé meno a medzi zákazníkmi značné renomé. Systém takéhoto čistenia je mnohými odborníkmi považovaný za veľmi účinný a efektívny spôsob. Navyše využíva aj moderné technické prostriedky, čo vedie k veľmi dobrým a stabilným výsledkom.  

Ako vyčistiť koberec? Ako a prečo?Samotný proces čistenia začínajú zamestnanci A SERVIS LIPKA tým, že do koberca aplikujú jedinečnú a veľmi účinnú kozmetiku od nemeckej firmy Bosch RTS. Dostať túto chemickú látku až do hĺbky koberca a ku každému vlasu, spoľahlivo pomáha výkonný kotúčový stroj s rotačnými kefami. Treba zdôrazniť, že kefy sú pri styku s kobercom nielen účinné, ale aj obzvlášť šetrné, takže klient nemusí mať žiadne obavy.

Čistiaca kozmetika…

Čistiaca kozmetika dokáže z hĺbky koberca uvoľniť všetky nečistoty, rokmi zašlú špinu, ale tiež nepríjemné roztoče, alergény a celý rad ďalších, rizikových mikroorganizmov. Nesmierne dôležitým faktom, tejto etapy čistenia je tiež skutočnosť, že koberec sa na jednej strane zbaví nečistôt, a zároveň sa stáva dokonale vydezinfikovaným a hygienicky nezávadným. To je veľké plus, ktoré konkurencia klientom v takomto rozsahu ponúknuť nedokáže.

Akonáhle zamestnanci firmy A SERVIS LIPKA prešli touto fázou čistenia, nastupuje etapa vysávania koberca. Zariadenie, ktoré používajú je však len veľmi vzdialeným príbuzným bežne známenho vysávača. Extrémna sacia sila, masívna a ťažká konštrukcia, tri výkonné motory. Takýto ojedinelý prístroj, preto celkom pohodlne vysaje znečistenú penu, všetky nečistoty, roztoče a alergény, a pritom má stále dostatok energie, aby koberec zbavil prebytočnej vody a vlhkosti.

Vďaka tomuto kroku je na konci našej práce povrch koberca takmer celkom suchý, takže zákazník ho môže okamžite užívať. Opadá preto neefektívne čakanie na niekoľkohodinové sušenie, a tým aj riziko nového znečistenia, keďže na vlhkom, takmer mokrom koberci sa nová špina veľmi rýchlo a rada prichytí.

Ak si teda zrekapitulujeme…

Ak si teda zrekapitulujeme všetko to, čo tu práve zaznelo, jasne sa ukazuje, že systém čistenia kobercov, ktorý ponúka spoločnosť A SERVIS LIPKA prináša klientovi nielen viac kvality za kratší čas, ale aj niekoľko výrazných bonusov, ktoré zastarávajúce extrakčné čistenie, ani pri najlepšej vôli, ponúknuť nemôže.Ručné čistenie, tepovanie sedačiek a gaučov

Predovšetkým ide o vyčistenie koberca do hĺbky jeho štruktúry, takže konečný výsledok oboch metód je proste neporovnateľný. Ďalším faktom je účinná dezinfekcia celej plochy, čo nie je pri náročnom životnom štýle a dennom kontakte človeka so znečisteniami okolo neho, nijako zanedbateľná skutočnosť.

A ešte niečo, snáď pre peňaženku každého zákazníka. Finančná stránka veci hovorí síce v prospech extrakčného systému, ale rozdiel je taký zanedbateľný a výsledná kvalita taká rozdielna, že klient – akokoľvek šetrný a opatrný – celkom rád uzná technologickú prevahu hĺbkového strojového čistenia.

Napokon sme sa teda s našim klientom dohodli a o nejaký čas začali s čistením jeho koberca, ktorý okúsil dve porcie talianskej delikatesy v jednom okamihu. Treba uznať, že tie fľaky boli pomerne veľké, na pohľad pôsobili dosť agresívne, až nedobytne.

Stačilo však naplno rozbehnúť…

čistenie kobercov domaStačilo však naplno rozbehnúť náš osvedčený postup hĺbkového strojového čistenia, aby škvrny a fľaky od vychýreného „peposo“ postupne strácali svoj dramatický glanc. Všetko nám s kolegom trvalo zhruba hodinu a bolo hotovo. Pre nás pohoda a dobrý pocit.

Domáca pani našu prácu síce po očku sledovala, keďže ju predstava poškodeného koberca zrejme nadobro neopustila, ale finálny výsledok nenechal manželov na pochybách. Koberec bol perfektne čistý, jeho farby svieže. Dokonca izbou prechádzala príjemná vôňa, čo kvalitu konečného rezultátu iba zdôraznilo.

Poďakovanie manželov tak bolo ozaj srdečné a úprimné. Pre mňa osobne sú takéto chvíle niečo ako doping, ktorý sa vám nikdy nezunuje. Koniec-koncov už roky som presvedčený, že A SERVIS LIPKA je firmou, ktorej na takejto forme dopingu vždy záležalo a záleží.